high school sports

Tech Tennis Takes 2nd at State
The St. Cloud Tech girls tennis team finished 2nd in the Class 2-A state team tournament yesterday.  Tech downed Minnetonka 4-3 Tuesday before topping Mahtomedi 4-3 yesterday but fell in the championship 7-0 to top seeded Edina.
Blake won the Class A team title over Holy Family...
Tech, Apollo and Sauk Rapids Post Home Wins
High School Football Results:
Section 6-5-A
Tech 62, Monticello 6
(Tech will play at 2nd seeded Rogers at 2pm Saturday)
Sauk Rapids-Rice 24, Osseo 12
(Sauk Rapids will play at top seeded Elk River at 3pm Saturday)
Section 8-4-A
Apollo 33, Little Falls 8
(Apollo will play at top seeded Rocori at 2pm Saturday…
Tech and Sauk Rapids Host Playoff Games Tonight
High School Football Playoff Schedule:
Section 6-5-A
#6 Monticello at #3 Tech
#5 Osseo at #4 Sauk Rapids-Rice
Section 8-5-A
#5 Sartell-St. Stephen at #4 Bemidji
Section 8-4-A
#5 Little Falls at #4 Apollo
Section 6-3-A
#6 Cathedral at #3 New London-Spicer
#7 Montevideo at #2 Albany
Prep Football Results; Sauk Rapids Upsets Hutch
Prep Football Results:
Sauk Rapids-Rice 23, Hutchinson 22
(The Storm are 5-3.  Hutchinson is now 6-2)
Tech 49, Bemidji 7
(Tech is 6-2)
Brainerd 54, Sartell-St. Stephen 0
(Sartell is 0-8)
ROCORI 28, Willmar 26
(Rocori is 8-0)
Becker 21, Apollo 17
(Apollo is 4-4)
Foley 24, Cathedral 10
Albany 38, New London-Spice…
Cathedral Soccer Advances; Prep Results
Boys Soccer:
Section 8AA Final
Maple Grove 3, Tech 1
Section 8A Semifinals
Cathedral 5, Hillcrest Academy 3
Bemidji 3, Sartell-St. Stephen 1
Girls Soccer:
Section 8A Semifinals
Bemidji 1, Sartell-St. Stephen 0
East Grand Forks 2, Cathedral 0
Prep Volleyball:
Sauk Rapids-Rice 3, Sartell-St...
Soccer Playoff/Volleyball Schedule
Boys Soccer
Section 8AA Final
Tech at Maple Grove, 7:30
Section 8A Semifinals
Hillcrest Academy at Cathedral
Sartell-St. Stephen at Bemidji
Girls Soccer
Section 8A Semifinals
Bemidji at Sartell-St. Stephen
Cathedral at East Grand Forks
Volleyball
Sartell-St...

Load More Articles